شرایط خرید اقساطی

با احترام

حتما برای شما هم پیش آمده که بخواید از فروشگاه های موتور یا دوچرخه بازرگانی اسماعیلی به صورت اقساطی خرید کنید.

این اقساط در بازه زمانی های مختلف به چند صورت و در زمان محدود فعال می‌شوند. این بازه های زمانی با توجه به جشنواره، فروش ویژه و شرایط خاص متغیر هستند. به عنوان مثال 2 تا از شرایط هایی که معمولا دائما فعال هستن شرایط اقساط 5 ماهه و اقساط 9 ماهه هستند.

بعضی از شرایط موتور اقساطی ها هم به صورت محدود فعال می‌شوند. 2 مورد از شرایطی که در حال حاضر به صورت فروش ویژه در مدت زمان محدود فعال شدند، اقساط ۵ ماهه بدون سود و اقساط ۸ ماهه بدون پیش پرداخت هستند.

شرایط خرید اقساطی موتور و دوچرخه

قبل از هر چیزی باید اشاره کنیم که شرایط خرید اقساطی موتور و دوچرخه فقط به صورت حضوری امکان پذیر است. و اگر به عنوان مثال شما شهر یا شهرستانی به جز مشهد باشید، باید خود شخص خریدار و یا یکی از اقوام نزدیک خریدار به صورت حضوری فرایند خرید را انجام دهند.

برای خرید اقساطی موتور، چک صیادی به نام خرید (تعداد چک با توجه به تعداد هر ماه) و یک عدد چک ضمانت به نام شخص دیگر به جز خریدار به مبلغ کل موتور از شما گرفته خواهد شد.

استعلام چک خریدار و ضامن

برای استعلام چک خریدار و ضامن از سامانه آیس استفاده و اعتبارسنجی می‌شود. این اعتبارسنجی معیاری است که بر اساس رفتار‌های اعتباری پیشین شخص حقیقی یا حقوقی در 122 مجموعه داخل کشور شامل بانک‌ها، موسسات اعتباری، شرکت های بیمه، کارگزاری‌ها، لیزینگ ها و غیره، با استفاده از فرمول‌های استاندارد (Credit bureau) از میزان ریسک اعتباری(Credit risk) اشخاص ارائه میشود. پرداخت به‌موقع صورت حساب‌ها و اقساط تسهیلات دریافتی باعث می‌شود امتیاز اعتباری (Credit score) مناسبی به افراد تعلق گیرد و عدم پرداخت به‌موقع اقساط یا وجود نقاط منفی مانند چک برگشتی تاثیر زیادی در گزارش اعتباری (Credit Report) اشخاص خواهد داشت. در حال حاضر سابقه اعتباری 5 سال اخیر اشخاص در سامانه موجود می‌باشد.

رتبه اعتباری چیست؟

رتبه اعتباری عددی است بین 0 تا 900 که بر مبنای رفتار هر شخص در شبکه بانکی کشور به وی اختصاص پیدا میکند. هرچه این عدد بیشتر باشد، وضعیت اعتبـاری وی بهتـر بوده و ریسک معامله با ایشان کمتر خواهد بود.

چه اطلاعاتی در رتبه اعتباری هر فرد موجود است؟

 • اطلاعات کامل هویتی مشتری از شبکه بانکی، براساس تاریخ آخرین به روزرسانی اطلاعات هر بانک
 • تشریح کامل روند بازپرداخت کلیه تسهیلات دریافتی توسط مشتری در نظام بانکی کشور به تفکیک هر قرارداد
 • ترسیم وضعیت تعهدات آتی مشتری
 • اخذ گزارش کامل وضعیت ضامن بودن مشتری در قراردادهای مختلف
 • ارائه گزارش تعداد استعلام رتبه اعتباری مشتری توسط تمامی بانک ها
 • ارائه گزارش وام ها و تسهیلاتی که از شبکه بانکی و موسسات اعتباری دریافت شده است
 • بدهی های مالیاتی
 • بدهی ها به اداره گمرکات
 • صندوق دانشجویی
 • قوه قضائیه

دریافت تمامی موارد فوق الذکر توسط کد ملی و شماره موبایل مشتری پس از احراز هویت امکان پذیر خواهد بود.

چه پارامترهایی در رتبه اعتباری آیس تاثیرگذارند؟

 • تعداد چک برگشتی
 • وامهایی که شخص از بانک ها و موسسات مالی و اعتباری و حتی صندوقهای رفاه دانشجویی اخذ کرده و مبالغ آنها.
 • اقساط سررسید گذشته
 • ضمانت هایی که شخص برای اشخاص ثالث انجام داده است.
 • بدهی های مالیاتی

توضیح اینکه معمولا اطلاعات تسهیلاتی اشخاص بین 5 تا 7 سال در کشورهای مختلف، حتی پس از پایان اقساط در سامانه اعتبار سنجی می‌ماند. این بدین معنی نیست که اشخاص در این مدت نمی توانند وام دریافت نمایند، این موضوع به این معناست که در مدت 5 تا 7 سال، تمام رفتار اعتباری مش

تریان بر رتبه اعتباری آن‌ها تاثیر می‌گذارد.

مواردی نظیر: طلاعات مربوط به نژاد، علایق مذهبی، سابقه بیماری‌، شیوه زندگی شخصی، اولویتهای سیاسی، اسامی دوستان، سوابق کیفری، میزان درآمد و گردش حساب مشتری، فهرست دارایی‌های شخص و دیگر اطلاعاتی که جزو سوابق محرمانه اشخاص تلقی می‌شود در سامانه اعتبارسنجی جمع‌آوری نمی‌شود.

اطلاعات رفتار مالی شخص از مجموع 122 موسسه مالی و بانک و لیزینگ توسط شرکت مشاوره رتبه بندی اعتباری ایران تحلیل و پردازش می گردد. شرکت مشاوره رتبه بندی اعتباری ایران با همکاری و مشاوره شرکت کردیت اینفو سولوشنز که در زمینه طراحی موتورهای پردازش اطلاعات اعتباری و اعتبار سنجی فعالیت می کند، الگوریتمی برای محاسبه رتبه اعتباری براساس پارامترهای فوق طراحی نموده که اطلاعات دریافتی را به امتیاز اعتباری و سپس رتبه اعتباری تبدیل می نماید.

کلام آخر

در نهایت، بعد از استعلام گرفتن و اعتبارسنجی سوابق شما، اگر امتیاز شما در سامانه آیس بالای 520 ( بالاتر از منطقه کم ریسک) باشد، شرایط خرید اقساطی موتور و دوچرخه به شما تعلق خواهد گرفت.